Odmítáte nosit silonky do otevřených bot, nebo se tím vůbec netrápíte? Mladší z nás mají pocit, že silonky do sandálků napatří – a že to tak bylo vždy.
Opak je pravdou – tento velmi podivný trend je výmyslem amerických módních stylistů, kteří ho začali prosazovat někdy koncem 90. let. Během celkem krátké doby se jim podařilo přesvědčit většinu zeměkoule, že silonky v otevřených botách jsou vrcholem nevkusu.

V té době celá branže zažila velký ústup – moderní americká žena chtěla být svobodná, přirozená a nespoutaná módou předchozích let. Jak to tak bývá, i tento trend se z Ameriky rozšířil do zbytku světa a přivedl naši branži do nezanedbatelného útlumu minimálně na jednu dekádu. Zatímco jste ještě na začátku devadesátek mohli najít v každém lepším módním magazínu (jako například Vogue, Elle, Harper’s Bazaar a dalších) několik celostránových reklam na silonky, od milénia dál i zavedené značky zanikaly a přežily jen ty nejsilnější. Kdo si dnes vzpomene třeba na Elbeo nebo Bi? My ano 🙂 Stejně, jako si pamatujeme, že reklamy na silonky normálně běžely v TV.

Některým výrobcům pomohla reakce na výmysly stylistů – světlo světa spatřily punčocháče s amputovanou špičkou. Jako kdyby holé prsty, čouhající ze sandálků, byly hezčí a estetičtější než když jsou schované v silonkách! Až někdy kolem roku 2010 se sami módní návrháři začali vzpírat diktátu stylistů a obouvali modelkám otevřené boty i přes silonky. Nemusíme zdůrazňovat, že za našeho hlasitého potlesku – protože náš vztah k silonkám je přece jasný 🙂 K jejich renesanci, kterou v poslední době prožíváme, přispěla především Calzedonia, která svými velkorysými investicemi do reklamy vrátila naši branži tam, kde byla dříve a kde si být zaslouží. Cílevědomý a promyšlený marketing této italské značky je unikát, který v důsledku pomáhá nám všem. A až se dočkáme doby, kdy se už nikdo nepozastaví nad silonkami v otevřených botách, bude vesmír opět dokonale v pořádku. Díky!